دوربین مداربسته در تبریز(فیلتر EIS دوربین مدار بسته چیست ؟ چه تفاوتی با فیلتر OIS دارد ؟)

دوربین مداربسته در تبریز(فیلتر EIS دوربین مدار بسته چیست ؟ چه تفاوتی با فیلتر OIS دارد ؟)

1067 0

دوربین مداربسته در تبریز(فیلتر EIS دوربین مدار بسته چیست ؟ چه تفاوتی با فیلتر OIS دارد ؟)

فیلتر EIS دوربین مدار بسته چیست ؟ چه تفاوتی با فیلتر OIS دارد ؟

فیلتردارد؟ EIS دوربین مدار بسته چیست ؟ چه تفاوتی با فیلتر OIS 

فیلتر EIS در دوربین مدار بسته

فیلتر EIS یا Electronic Image Stabilizer وظیفه تثبیت تصویر دوربین مدار بسته بصورت الکترونیکی را بر عهده دارد، تصویر با کیفیت تحت هر شرایطی اولویت اصلی هر سیستم نظارتی است. یکی از بزرگترین مواردی که کیفیت تصویر را تحت الشعاع قرار می دهد ، وجود لرزش دوربین است. لرزیدن دوربین می تواند به دلایل مختلفی مانند وزش باد ، عدم پایداری محل نصب ، طوفان و مواردی شبیه به آن وجود داشته باشد. در چنین شرایطی کیفیت تصویر افت محسوسی خواهد داشت حال اگر کاربر روی تصویر زوم و بزرگنمایی داشته باشد ، نتایج به مراتب بی کیفیت تر خواهد بود .

راه حل ابتدایی استحکام بخشیدن محل نصب دوربین مدار بسته است، تقویت دکل و پایه نصب دوربین و فوندانسیون مربوطه می تواند تاثیر به سزایی در حل مشکل تصویر برداری دوربین می کند . اما تولید کنندگان دوربین مدار بسته با استفاده از تکنولوژی های روز دنیا برای این مشکل راهکار مناسبی پیدا کرده اند که ماحصل این تلاش دو تکنیک خنثی سازی لرزش فیزیکی دوربین می باشد .

۱- تثبیت تصویر به شیوه OIS یا Optical Image Stabilization

۲- تثبیت تصویر به شیوه EIS یا Electronic Image Stabilization

Electronic Image Stabilization

Optical Image Stabilization

در این حالت ، داده های دوربین توسط سنسور شتاب سنج میزان لرزش و ارتعاش دوربین را محاسبه و بر اساس میزان حرکت افقی و عمودی ناشی از لرزش ، اقدام به جبران این لرزه ها توسط رله های تعبیه شده بر روی دوربین می کند . البته برخی موارد نیز وجود دارد بجای حرکت لنز ، سنسور تصویر توسط موتور های DC ، با لرزش همسان می شود .

از تثبیت کننده تصویر OIS بیشتر در دوربین های مجهز به لنز های با فاصله کانونی بالاتر استفاده می شود ، همچنین برای دوربین هایی که برای تصویر برداری در فضاهای تاریک نصب شده و دچار لرزش فیزیکی هستند ، در اولویت است .

EIS

Electronic Image Stabilization

اما در تثبیت تصویر دوربین به روش EIS ، دوربین با استفاده از الگوریتم های شبیه ساز حرکت دوربین ، لرزش های احتمالی را جبران می کند . در این روش در صورتی که اجسام متحرک با سرعت بالا جلوی دوربین حرکت کنند ، این ارتعاش با حرکت دوربین به اشتباه توسط EIS تثبیت شود . هزینه این روش نسبت به روش OIS کمتر و مقرون به صرفه تر می باشد .

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر